wz

 

PARALÝZA HRTANU

 

 

 

 

Hlavní stránka

Novinky

Lidé

Bobroviny

 

Naši psi

Sunny

Gill

Sunny+Gill

SOS psi 

Forever - psi

 

Ostatní zvířata

Forever - hlodavci

 

Zvířecí drby

 

Kniha

Odkazy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Paralýza hrtanu

 

Ochrnutí hrtanu je stav, ve kterém nervy a svaly, které řídí pohyby jedné nebo obou arytenoidních chrupavek v hrtanu,  přestanou fungovat, a místo otevírání a zavírání během dýchání zůstávají v neutrální poloze . To vede k nedostatečné ventilaci během zátěže, lapání po dechu a nedokonalé ochraně dýchacích cest při polykání. Postižená zvířata tak mají sníženou toleranci k zátěži a teplu a zvýšené riziko aspirační pneumonie.  K ochrnutí hrtanu dochází u velkých plemen psů, zřídka u koček . Také se může také se vyskytovat u koní. Ochrnutí může být jednostranné nebo oboustranné v závislosti na poruše jedné nebo obou arytenoidních chrupavek.

Ve většině případů je příčina ochrnutí hrtanu je neznámá nebo idiopatická . Tato forma se vyskytuje převážně ve vyšším věku u velkých  a obřích plemen psů, jako je labradorský retrívr , zlatý retrívr , novofunland a bernardýn . Obvykle tito psi se rodí s normálním hrtanem, ale postupem doby nervy a svaly, které řídí hrtanové chrupavky, ztrácí funkci.

Jiná forma ochrnutí hrtanu však může být vrozená u některých plemen (např. flanderský bouvier , dalmatin, sibiřský husky , buldok), objeví se u psů mezi dvěma až šesti měsíci věku. Postižené štěňata mohou mít potíže s polykáním a dýcháním.. 
 

Příznaky  ochrnutí hrtanu jsou změny hlasu (štěkot zní ochraptěle), dávení a kašel (často v průběhu nebo po jídle nebo pití), nesnášenlivost cvičení, inspirační stridor (hlasité dýchání při nádechu), potíže s dýcháním, a ve vážných případech cyanóza nebo synkopa (mdloby). Postižení psi jsou náchylní k přehřátí a vyčerpání z horka vzhledem k jejich omezené schopnosti se ochladit.

Příznaky se mohou objevit kdykoliv, nejprve si asi majitelé všimnou, že jejich pes štěká trochu jinak, že nemůže běžet stejně jako dříve, nebo že má problémy v horkém počasí. V případech postižení jen jedné strany může zdravá strana kompenzovat postiženou.   Nicméně většina případů jednostranného postižení se nakonec vyvine do postižení obou stran hrtanu, a objeví se vážnější příznaky.

Příznaky jsou obvykle horší v teplém a vlhkém počasí, při cvičení, při stresu a vzrušení, u obézních zvířat.  Symptomy akutní nebo pozdní fáze  jsou obvykle nezaměnitelné a vyžadují okamžitou pohotovostní léčbu.

Mírné případy mohou být kontrolovány omezením činnosti, udržováním zdravé tělesné hmotnosti, vyhýbáním se vysokým teplotám. Ke snížení úzkosti mohou být použita mírná sedativa. Kortikosteroidy mohou být podávány v akutních případech ke snížení zánětu a otoku hrtanu.
Ačkoli obojek není považován za významný rizikový faktor, poté kdy je  LP diagnostikována, se obvykle doporučuje přestat používat obojek a dávat spíše kšíry.


Těžké akutní příznaky, jako jsou potíže s dýcháním, hypertermie, nebo aspirační pneumonie, musí být stabilizované sedativy , kyslíkovou terapií a můžou vyžadovat léčbu steroidy nebo antibiotiky.  Někdy je třeba tracheotomie k umožnění dodávky kyslíku. Jakmile je pacient stabilizován, může být prospěšný chirurgický zákrok zejména při ochrnutí  obou arytenoidních chrupavek (bilaterální obrna). Operace (t.j. lateralizace arytenoidních chrupavek nebo také " tieback hrtanu") znamená přišití jedné z arytenoidních chrupavek v maximálně otevřené poloze. To zredukuje příznaky spojené s nedostatečnou ventilací (např. nesnášenlivost cvičení nebo přehřátí), ale může zvýšit riziko vdechnutí a následné pneumonie.  Přišitím pouze jedné z arytenoidních se snižuje riziko aspirace. Následně však bude mít pes nadále chraplavý hlas a bude s ním muset být zacházeno stejným způsobem jako s mírnými případy LP.


Komplikace chirurgické léčby

Kromě komplikací při operaci a anestezii vůbec, může dojít k odvodnění, otoku nebo zarudnutí rány, říhání či kašlání během jídla nebo pití, nebo zápalu plic díky aspiraci potravy a tekutin. Nežádoucí komplikace se odhadem vyskytují v 10-30% případů.



Zdroj - "výcuc" přeložen z Wikipedie - http://en.wikipedia.org/wiki/Laryngeal_paralysis

 

Sunny a paralýza hrtanu

Sunny - Paralýza hrtanu - 14. 11. 2011

Lateralizace arytenoidních chrupavek jako chirurgické řešení paralýzy hrtanu u psa – retrospektivní studie 16 případů (1999 – 2007)

Studie - H. VELEBNÝ, Veterinární nemocnice AA-Vet, Praha


 

 

 

 

 

 

 

 

<!--WZ-REKLAMA-1.0-STRICT-->